Çevrimiçi atölyeler SSS

Last updated:

Bu sayfa İngilizce, English, FrançaisEspañol, 中文, عربى.

 

1.  Hangi atölye kategorisini düşünmeliyim?  

Uluslararası Bakalorya® (IB) üç atölye kategorisine sahiptir, kategorileri aşağıda görebilirsiniz.  

 

1. Kategori Kategorinin odak noktası, IB felsefesi ve uygulamadır. En çok yeni IB öğretmenleri için ve temel bilgiler edinerek IB derslerinin öğretimi veya idaresi öncesinde daha hazırlıklı olmak isteyen yeni öğretim üyeleri için uygundur.

 

2. Kategori Kategorinin odak noktası, dörtIB eğitim programınısunmaktır. Atölyeler eğitimcilerin bir IB programını sunma, program çerçeveleri ile sınıf uygulaması arasında bağlantılar kurma konularındaki uzmanlığını daha da geliştirecek. Ayrıca IB programlarındaki değerlendirme anlayışını artırmaya, standart ve uygulamaları tartışma ve analiz etmeye odaklanırlar.Kategori ve 2. Kategori materyalleri tam olarak aynı standarda sahip olduğundan ikisinin de yüksek kalitede olduğunu lütfen unutmayın.

Kategori DP atölyeleri için gereklilikler:

 Öğrencileri belirli bir ders kapsamında en az bir DP sınav oturumu için hazırlayan Diploma Programı (DP) dersi öğretmenleri için, eğitimciler kendi ders alanlarında 2. kategori bir atölyeye kayıt yaptırmalıdırlar (daha fazla bilgi içinburaya bakınız) 

 

3. Kategori Kategori en çok profesyonel gelişim portfolyolarını geliştirmek ve genişletmek isteyen daha deneyimli eğitimciler için uygundur. Eğitimciler farklı alanları daha detaylı olarak inceler ve belirli bir dersteki anlayış ve ustalıklarını güçlendirirler.

Not: bir IB okulunda öğretimde bulunmayan ancak IB öğrenimini deneyimlemek isteyen öğretmenler ve diğer okul liderleri, 3. Kategori atölyelerine katılmayı tercih edebilirler. 

 

2.  Bir atölyeye kaydoldum, ama iptal etmek istiyorum. Para iadesi alabilir miyim?  

Evet, atölyenin ilk günündenen az 22 gün önce iptal ettiyseniz kayıt ücretinin tamamını geri alırsınız. İadeler ödeme nasıl yapıldıysa o şekilde gerçekleştirilir. Faturayla ödendiyse, diğer IB faturalarına yönelik kullanabilmeniz için iade, okul hesabınıza yatırılır. Kredi kartı ödemeleri, kayıt sırasında kullanılan karta iade edilir. Yerel bankanıza bağlı olarak iadenizi gecikmeli olarak alabileceğinizi lütfen unutmayın. 

Kaydınızı iptal etmek için belirlenen 22 günlük süreden sonra iptal eder ve iade almak isterseniz, şu adrese e-posta gönderebilirsiniz: [email protected]. Bir yakınınızın vefatı veya ciddi bir hastalık gibi öngörülemeyen sebeplerle katılamıyorsanız, iadenizi gerçekleştirebiliriz. 

 

3.  Kayıt sonrasında kredi kartıyla ödeme yapabilir miyim?  

Evet, kayıtlı e-posta adresiniz ve onay numaranız aracılığıyla doğru atölye kayıt sayfasına giriş yaparak bunu yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra şu adımları izleyerek Ödeme yap > Kredi Kartını seç - Aşağıdaki bölüme bilgilerinizi girin ve çevrimiçi ödeme detaylarını doldurun. 

 

4.  Kaydolduğum atölyeyi erteleyebilir miyim?  

Ne yazık ki bir atölyeyi ertelemek mümkün değildir 

Kayıt iptalinin son gününden önce (atölyenin ilk gününün 22 gün öncesine kadar) atölyenizi iptal etmeniz mümkündür. Sonraki bir atölyeye kayıt yaptırmak için IB web sitesinikullanabilirsiniz. 

 

5.  Atölyemi değiştirebilir miyim?  

Kayıt iptalinin son gününden sonra (atölyenin başlamasının 22 gün öncesine kadar olan sürenin ardından) başka bir atölyeye geçmek mümkün değildir. Lütfen doğru başlığa ve kategoriye kaydolduğunuzu önceden kontrol edin. 

Kaydınızı kayıt iptalinin son günü (22 gün kala) öncesinde iptal edebilirsiniz. Ardından buradan doğru atölyeye tekrardan kaydolmanız gerekir. 

Kayıt iptalinin son günü geçtikten sonra kaydınızda başka değişiklikler yapamazsınız. 

 

6.  Atölye IB tarafından iptal edildiğinde nasıl para iadesi alabilirim?  

IB, az sayıda kayıt ya da öngörülemeyen durumlar nedeniyle bir atölyeyi iptal etme hakkını saklı tutar. Bir atölye IB tarafından iptal edildiğinde, kayıtların yapıldığı ödeme yöntemleriyle otomatik iade gerçekleştirilir. 

Kredi kartıyla ödenmişse, işlem süresi ödeme yapan tarafın bankasına bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Faturayla ödeme yapıldıysa, [email protected] üzerinden iadenize ilişkin sorularınızı sorabilirsiniz. 

Para iadesi atölye iptal edilir edilmez işleme konacaktır. 

 

7.  Kaydolduğum atölyeye benim yerime başkası katılabilir mi?  

Bunu Cvent web sitemiz üzerinden yapabilirsiniz; burası atölyeye kayıt için kullandığınız platformdur. Lütfen kayıt sırasında kullandığınız e-posta adresini ve onay numarasını kullanarak giriş yapın. Giriş yaptığınızda Daha Fazla Seçenek > Katılımcı Değişikliği adımlarıyla ilerleyin.  

Okuldaki çevrimiçi atölyeler için giriş yapın ve Katılımcı Değişikliği sekmesine gidin.  

Değişikliklerin kayıt kapanana kadar yapılabildiğini lütfen unutmayın. 

 

8.  Giriş bilgilerimi ne zaman alacağım?  

Atölye başlamadan en az bir hafta önce, öğrenme platformumuza giriş bilgilerinizi içeren bir e-posta alacaksınız. Ardından kaynaklara erişebilecek ve hem diğer katılımcılarla hem de eğitmeninizle etkileşime girmeye başlayabileceksiniz. (Lütfen kaydınız için kullandığınız e-posta adresini, istenmeyen posta klasörü de dâhil olmak üzere kontrol etmeyi unutmayın.) 

 

9.  Giriş bilgilerim nedir?  

Kullanıcı adınız, atölyeye kaydolurken kullandığınız e-posta adresinizdir, şifrenizi de atölyenizin başlamasına en az bir hafta kala e-posta üzerinden alacaksınız. (Lütfen Cvent kaydınız için kullandığınız e-posta adresini, istenmeyen posta klasörü de dâhil olmak üzere kontrol edin.) Not: Platforma ilk kez giriş yaptığınızda şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. 

Giriş bilgilerinizi hâlâ almadıysanız, lütfen şu e-posta adresiyle iletişime geçin: [email protected]. 

 

10.  MyIB giriş bilgilerini nasıl alabilirim?  

Çevrimiçi atölyelere MyIB platformundan değil, onlinepd.ibo.org üzerinden ulaşılır, bu yüzden iki platformun giriş bilgileri farklıdır. 

onlinepd.ibo.org hesapları zaten oluşturuldu. onlinepd.org şifrenizi unuttuysanız, lütfen bu bağlantıya gidin. (Bu talimat MyIB platformu girişi için geçerli değildir.) 

MyIB hesaplarını oluşturmak her okulun kendi sorumluluğundadır. Bu, Çevrimiçi PD Ekibi tarafından düzenlenmez. 

 

11.  Platforma ne zaman giriş yapmam gerekir?  

Giriş bilgilerinizi aldıktan sonra 4 gün içinde platforma giriş yapmalısınız. Atölye ana sayfasına öğretimin başladığı güne kadar erişebileceğinizi lütfen unutmayın. Başladıktan sonraki üç gün içinde atölyeye giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş bilgileriniz için lütfen Cvent kaydınız için kullandığınız e-posta adresini, istenmeyen posta klasörü de dâhil olmak üzere kontrol edin. 

Bu işe yaramazsa, lütfen şu e-posta adresiyle iletişime geçin: systemsuppor[email protected].  

 

12.  Şifremi nasıl bulabilirim/değiştirebilirim?  

Şu adresten giriş bilgilerinizi içeren bir e-posta alacaksınız:[email protected]. 

E-posta içinde şu bilgiler yer alacak: 

 • Şifrenizi değiştirmek için giriş sayfasına gidin. 
 • Kullanıcı adınız, Cvent kaydınız için kullandığınız e-posta adresidir. 
 • Size şu adresten gelen e-postada bulunan şifreyi girin: [email protected].  
 • Sisteme ilk kez giriş yaptığınızda, sizden şifrenizi değiştirmenizi isteyecek. 

Bu işe yaramazsa, lütfen şu e-posta adresiyle iletişime geçin: [email protected].  

 

13.  Şifremi unutursam ne yapmalıyım?  

 • Giriş sayfasınagidin. 
 • Kullanıcı adınız, Cvent kaydınız için kullandığınız e-posta adresidir. 
 • Şifrenizi sıfırlamak için unutulan şifre bağlantısına tıklayın. 

Bu işe yaramazsa, lütfen şu e-posta adresiyle iletişime geçin: sy[email protected].  

 

14.  Atölyeme nasıl/ne zaman ulaşabilirim?  

Atölyenizin ana sayfasına giriş bilgilerinizi aldığınızda girebileceksiniz (öğretimin başlamasından en az bir hafta önce). Atölyenin tamamına öğretimin başladığı günden itibaren erişebileceksiniz. Başlangıç gününden sonraki 3 gün içinde platforma erişim sağlamalısınız. 

 

15.  Çevrimiçi öğrenen araç kutusuna nasıl erişebilirim?  

Atölye başlamadan en az bir hafta önce, çevrimiçi öğrenme platformuna giriş bilgilerinizi içeren bir e-posta alacaksınız. 

Çevrimiçi öğrenen araç kutusuna erişmek için lütfen bu bağlantıyı kullanın. 

Çevrimiçi öğrenen araç kutusuna atölye başlamadan önce erişilebilecek, o yüzden platforma aşinalık kazanmak için lütfen bu kaynağı keşfetmeye zaman ayırın. 

 

16.  Çevrimiçi öğrenen araç kutusuna en son ne zaman giriş yapılabilir?  

Giriş bilgilerinizi aldıktan sonra 4 gün içinde çevrimiçi öğrenen araç kutusuna giriş yapmalısınız. 

 

17.  Tamamlama gereklilikleri nelerdir?  

Lütfen tamamlama gerekliliklerine göz atın. 

Tamamlama gerekliliklerini karşılamıyorsanız, sertifika alamazsınız, bu yüzden lütfen yukarıdaki gereklilikleri dikkatle okuyun. 

Lütfen unutmayın: çevrimiçi atölyeler, yüz yüze olanlarla aynı zorluk düzeyindedir ve kesin tamamlama gerekliliklerine sahiptir; okullara, çevrimiçi atölyelerdeki öğretmenler için mutlaka serbest zaman sunmaları önerilir. 

 

18.  Çevrimiçi atölyenin formatı nedir?  

Katılımcıların atölye gerekliliklerini tamamlamak ve sertifikaya hak kazanmak için modül başına dört saatlerini ayırmaları beklenmektedir. 

Not: Giriş atölyelerinin katılımcılarının sadece 1. Modüle yaklaşık altı saat ayırmaları beklenir, bu süre bir giriş atölyesinin tamamını kapsamaktadır. 

Katılımcıların tamamlama gerekliliklerini karşılamak adına atölyeye etkin şekilde katılımda bulunmaları gerekir. 

Atölyeler genelde eş zamanlı gerçekleşmez, ancak öğrenene bağlı olarak da ilerlemez ve genelde şu formatı takip ederler: 

 • 1. HAFTA: 1. Modül 
 • 2. HAFTA: 2. Modül 
 • 3. HAFTA: 3. Modül 
 • 4. HAFTA: 4. Modül ve Kapanış 

Her atölye en az bir çevrimiçi eğitmen tarafından yürütülür ve bu kişinin rolü, katılımcıların atölyedeki öğrenmesini desteklemektir. Öğretim başladığında, atölyeye ilişkin sorular için iletişim noktası görevi görürler ve kendilerine e-posta veya çevrimiçi atölye sayfası üzerinden erişilebilir. 

 

19.  Hastaysam ve katılamıyorsam kime haber vermeliyim?  

Lütfen hemen Çevrimiçi Eğitmeninizle iletişime geçin, sadece bir ya da iki gün katılamama durumunuz varsa size bir uzatma sunabilirler. 

Hastaysanız ve oturumların hiçbirinde atölyeye katılamayacaksanız, lütfen [email protected] adresiyle iletişime geçin ve durumunuzun değerlendirilebilmesi için tıbbi kanıtlar sunun. Para iadesi yapılacağına dair bir garanti veremeyiz. 

 

20.  Atölye bittikten sonra atölye kaynaklarına ne kadar süre erişebilirim?  

Atölye kaynaklarınız, atölye sona erdikten sonra 6 ay süresince erişilebilir durumda olacaktır. 

 

21.  Tamamlama sertifikama nasıl erişebilirim?  

Eğitmeniniz atölyeyi başarıyla tamamlamanız durumunda, atölyenin sona ermesinden sonraki bir hafta içinde size bir onay e-postası gönderecektir. 

Atölyeyi başarıyla tamamladıysanız, atölye sona erdikten yaklaşık üç hafta sonra sertifika bağlantınızı içeren bir e-posta alacaksınız. 

Ayrıca Cvent kayıt sayfasına giriş yaparak da sertifikaya erişebilirsiniz (atölye sona erdikten üç hafta sonra). 

 

22.  Tamamlama sertifikamın bağlantısı gelmedi  

Eğitmeniniz atölyenizi başarıyla tamamladığınızı onaylarsa: 

 • Hangi e-posta adresini kaydettiğinizi kontrol edin. 
 • Cvent kayıt sayfası bağlantısına giriş yaparak sertifikaya erişebilirsiniz. 

Bu adımları tamamlamanıza rağmen sertifikanız yoksa, bu konunun incelenmesi için lütfen [email protected] adresiyle iletişime geçin. 

 

23.  Geçmiş atölyelerden aldığım sertifikalarıma erişebilir miyim?  

Önceki etkinliklerin sertifikalarına erişmek veya iletişim bilgilerinizi güncellemek için lütfen şu adımları tamamlayarak IB PD Geçmişine kaydolun: 

 • IB PD Geçmişine gidin ve adınızı, soyadınızı ve kayıtlarınızda kullandığınız e-posta adresinizi yazarak kaydolun. Kaydol 
 • Hesabınıza giriş yapmak için bir şifre oluşturun ve size e-postayla gönderilen talimatları yerine getirin. 
 • Giriş yaptıktan sonra bölgesel, çevrimiçi ve konferans kayıtlarınıza erişim elde edecek ve sertifikalarınızı indirebileceksiniz. 

 

24.  Çevrimiçi eğitmenimin beni yönlendirdiği kaynaklara erişemiyorum/kaynakları bulamıyorum (IB okulu katılımcısı olmayanlar tarafından yaşanan olası sorunlar)  

Lütfen çevrimiçi eğitmeninizle iletişime geçin. 

 

25.  Materyalleri atölyemden indirebilir miyim?  

Destek materyallerini indirebilirsiniz, ancak atölyenin kendisini indiremezsiniz. 6 aydan uzun süre durmasını istiyorsanız, lütfen kendi çalışmalarınızı bilgisayarınıza kaydetmeyi unutmayın.